Odkrytie pamätnej tabule

Tretiu septembrovú nedeľu (15.9. 2019) odkryli predsedníctvo Cirkevného zboru ECAV na Slovensku Rimavská Baňa a vedenie Obecného úradu v Lehote nad Rimavicou pamätnú tabuľu venovanú rodákovi Dr. Jánovi Ďurovičovi. Ďakujeme Obecnému úradu v Lehote nad Rimavicou za zabezpečenie a osadenie pamätnej tabule, ktorá nás má viesť k spomienke na významného cirkevného i literárneho dejateľa.

Z kázne pani farárky:

Spomínať na  Dr. Jána Ďuroviča znamená vrátiť sa späť do roku 1894, kedy sa narodil v Lehote nad Rimavicou. Svoje stredoškolské štúdium absolvoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote. Od roku 1914 študoval teológiu v Prešove, Berlíne, Lipsku a v Prahe. Po skončení vysokoškolského štúdia bol kaplánom v Martine a v Hybiach a od roku 1921 bol evanjelickým farárom vo Važci a v Skalici.

Dr. Ján Ďurovič vyučoval na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Vo svojej vedeckej činnosti sa zameral na výskum slovenskej kultúrno – literárnej a cirkevnej minulosti. Bol cirkevným historikom. Vydal biografiu Juraja Tranovského a dokumentárnu knihu o tvorbe slovenských evanjelikov pred vydaním tolerančného patentu s názvom Evanjelická literatúra do tolerancie (1940). Taktiež napísal štúdiu o kňazovi a spisovateľovi Martinovi Laučekovi ako aj publikáciu podávajúcu množstvo informácií o životoch a dielach bratov Jána a Sama Chalupkovcov.

Dr. Ján Ďurovič sa zaoberal aj skúmaním slovenskej evanjelickej hymnológie. Bol organizátorom a funkcionárom Sväzu evanjelickej mládeže Slovenska. Tiež prekladateľom, redaktorom časopisu Nový rod a hlavným slovenským redaktorom československej revue Theologia evangelica.

Dr. Ján Ďurovič zomrel v roku 1955 v Skalici.

Zdroj: https://www.litcentrum.sk/autor/jan-durovic/zivotopis-autora