V dňoch od 15.07. do 19.07.2024 zorganizovala skupina presbyterov z cirkevného zboru ECAV Piešťany pod vedením zborového farára a konseniora bratislavského seniorátu ThDr. Branislava Dolinského biblický denný detský tábor v zborovom centre Betezda pri evanjelickom kostole. „Jednotlivými činnosťami sme účastníkov tábora chceli smerovať k trvalým hodnotám ako: skutočné priateľstvá, trpezlivosť pri práci, láska k zvieratkám a k prírode, úcta k rodičom a starším, zdravé medziľudské vzťahy, význam viery v živote človeka.“ podľa vyjadrenia zborového farára a konseniora bratislavského seniorátu.
„Keď som ráno vstával, niekto sa ma dotkol...“ alebo „ Modli sa každé ráno...“ inokedy zas „Je veľký náš Boh, je silný a mocný, nič nie je, čo neučinil...“ tiež „Keď zasvitnú ranné zore, Tebe spieva zem i more...“ pri príchode detí do tábora sa zo zborovej siene každý deň ozývali texty ranných piesní ako pozdrav na privítanie nového dňa pod vedením zborovej kantorky Milotky Trnavskej (gitara) a Janky Masarykovej (spev), ktorá sa zhostila aj neľahkej úlohy hlavného pedagogického dozoru počas celého týždňa denného tábora.
Základom duchovného programu tábora v tomto roku bolo spracovanie životných príbehov známych vedcov a objaviteľov. Deti sa zoznámili:
- s Johannesom Keplerom (1571 – 1630) nemeckým astronómom, fyzikom, optikom a matematikom, objaviteľom troch základných zákonov pohybu nebeských telies a gravitácie.
- s Michaelom Faradayom (1791 – 1867) anglickým fyzikom a chemikom, ktorý sa venoval elektromagnetizmu, objavil elektromagnetickú indukciu, samoindukciu, zákony elektrolýzy, diamagnetizmus, benzén. Zaviedol pojem elektrického, magnetického poľa a elektrických siločiar.
- so Samuelom F. B. Morse (1791 – 1872) synom protestantského kazateľa. Pôvodne nebol vedcom, ale umelcom. Stal sa prvým prezidentom Národnej akadémie dizajnu a v roku 1831 bol vymenovaný za profesora sochárstva a maliarstva na newyorskej univerzite. Jeho meno sa spája predovšetkým s vynálezom telegrafu.
- s Georgom Washingtonom Carverom (1864 / 1943), ktorý celý svoj život strávil výskumnými objavmi, ktoré podnikal s Božou pomocou. Objavil tajomstvo vypočutej modlitby tak, že Písmo prijímal doslovne, s úplnou dôverou. Vďaka svojim patentom sa mohol stať najbohatším mužom na svete, ale on dával ľuďom svoje tajomstvá a objavy zadarmo.Boh dal svetu kráľovstvo zvierat, vegetácie a minerálov. Ale Georgovi Washingtonovi Carverovi dovolil preniknúť do štvrtého kráľovstva – do syntetiky. Mnoho jeho objavov predstavuje základ pre náš kozmický vek.
Okrem výnimočných schopností týchto vedcov spája ich aj úprimná viera v Pána Ježiša Krista. Svojimi objavmi nielen posunuli ľudstvo dopredu, ale zároveň poukázali na Božiu múdrosť a silu.
Biblické hodiny v zborovej sieni Betezda Lektorky:
Mgr. Barborka Vavrová
Mgr. Jana Masaryková
Do tajomstva Decoupage techniky ako jednej z najobľúbenejších kreatívnych techník, pri ktorej sa na zdobenie používajú servítky, špeciálne dekupážne lepidlo, farby, štetce a iné doplnkové materiály na zdobenie: špagát, gorálky a pod. zasvätila skúsená vedúca táborových tvorivých dielní:
Andrea Juliána Boorová (na fotke v strede).
Vďaka iniciatíve zborového farára a konseniora bratislavského seniorátu bola pre projekt denného detského tábora schválená aj dotácia od TTSK, čo organizátorom umožnilo spestriť program o výlety do Bojníc a do Bojnej. „Ten, kto dal zasľúbenie, môže ho aj uskutočniť.“ Rímskym 4, 21
Svoju vytrvalosť, predstavivosť, trpezlivosť a kreatívne zručnosti deti ďalej trénovali pri výrobe záložiek a náramkov z korálok. Zhotovovanie krásnych náramkov s vlastným krstným menom detí viedla ochotná sestra Jarmila Benešová.
Miestom konania tvorivých dielní boli mládežnícke priestory v zborovom dome Betezda.
Pre deti bol pripravený naozaj bohatý program: nechýbala prehliadka exotických zvieratiek: veľhada kráľovského a niekoľkých agám peruánskych celkom zblízka, ktorú ochotne sprostredkoval pán Peter Mišovič zo Sládkovičova na dvore farského úradu, športové súťaže pod vedením Janky Masarykovej, prednáška o finančnej gramotnosti od Experta na peniaze Alici Zíkovej, predstavenie rozprávkových kníh od spisovateľky Márie Gáboríkovej.
Účastníci tábora cestovali aj na výlet do Bojníc, kde navštívili zámok, Dinopark a výhliadku Čajka.
Záverečný program tábora patril pohybu na čerstvom vzduchu, lebo posilňuje nielen psychické zdravie, ale zlepšuje aj regeneráciu síl a celkový zdravotný stav organizmu. V rámci výletu do Bojnej deti najprv navštívili Archeologické múzeum v Bojnej a potom absolvovali turistickú vychádzku na Hradisko Valy. Prejsť 12 km s deťmi vo veku 5 – 12 rokov za časový úsek 4 hodiny s pravidelnými prestávkami na oddych a pitný režim a jednou 45 minútovou prestávkou na piknik v prírode, je myslím naozaj výkon hodný uznania a pochvaly. Na všetkých účastníkov túry sme veľmi hrdí, a všetky deti boli veľmi šťastné a spokojné, že to zvládli.
Ďakujeme všetkým, ktorí pomohli pri príprave tábora i všetkým, ktorí sa aktívne zapojili do jeho realizácie. Deti odchádzali domov so zážitkami, na ktoré nezabudnú a niesli so sebou aj celý rad spomienkových predmetov. Spokojní rodičia detí prispeli milodarmi na činnosť cirkevného zboru a opravu kostola. Ďakujeme všetkým pomocníkom za ich ochotu, priazeň a to najvzácnejšie ich osobný čas, ktorý venovali deťom v tábore.
Uvidíme sa opäť o rok, milé deti ! Termín tábora je už známy: 14.07. – 18.07.2025
Zapísala: Ing. Beáta Walterová, kurátorka CZ ECAV Piešťany