Spomienkové služby Božie 17.5.2015

Piešťanskí evanjelici a ich hostia si pripomenuli v Nedeľu po Vstúpení 17. mája 2015 prvé pamätné evanjelické služby Božie, ktoré sa konali po dlhej 200-ročnej prestávke, ako piešťanský evanjelický cirkevný zbor v protireformácii zanikol. Tieto pamätné služby Božie boli pred 120 rokmi v miestnej škole a dali podnet pre vznik dcérocirkvi Vrbového. Uskutočnili sa pri príležitosti kúpeľnej liečby princeznej Pauliny von Württemberg v roku 1895. Začiatky bohoslužobného života v Piešťanoch sme si pripomenuli na slávnostných misijných službách Božích, ktoré sa konali v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku v Piešťanoch. Spomenuli sme si na nich aj na ďalšie evanjelické osobnosti, ktoré sa liečili, alebo boli spojené s piešťanskými kúpeľmi, napr. palatína Stanislav III. Thurzu, farára a básnika Adama Trajana, spisovateľku Mária Rázusovú Martákovú, ktorá sa v Piešťanoch liečila na reumu a napísala o tom aj dojímavú zbierku básní: Vyznanie, z ktorej sme si vypočuli báseň. Slávnostnou kazateľkou bola doc. ThDr. Sidónia Horňanová, PhD., ktorá vo svojej kázni, založenej na slovách z Evanjelia podľa Jána 7, 37-38 poukázala, že v cirkvi zo Slova evanjelia vyviera prameň živej vody aj pre nás všetkých, ktorí slovo Božie počúvame a sviatosti prijímame. Na službách Božích v predsvätodušnú nedeľu sme prežívali aj radosť z prítomnosti zástupcov našich partnerských cirkví a cirkevných zborov. Prihovoril sa nám Dr. Rainer Stahl, generálny tajomník Spolku Martina Luthera z Erlangenu a zástupca Spolku Martina Luthera a maďarských evanjelikov v Rakúsku Pál Fónayd. Na týchto službách Božích sa zúčastnili aj členovia z partnerských evanjelických cirkevných zborov z Uherského Hradišťa-Luhačovíc a z poľskej Ustrone, odkiaľ prišiel aj zborový spevokol a zaspieval viaceré piesne. Mohli sme si takto uvedomiť aj význam spojitosti evanjelických cirkví vo svete. Liturgoval aj emeritný senior Mgr. Miroslav Jäger, farár z bývalej matkocirkvi vo Vrbovom a Mgr. Ondrej Peťkovský, predseda Spolku Martina Luthera na Slovensku. Želáme si, aby piešťanský cirkevný zbor bol i naďalej oázou pokoja, v ktorom sa budú môcť napiť z prameňa živej vody Ježiša Krista mnohí unavení a chorí pútnici i domáci viery, aby aj z nás dnes tiekli prúdy živej vody pre potešenie našich blížnych.