Ekuména

Ekumenické stretnutie Evanjelického a.v. cirkevného zboru a Rímskokatolíckeho cirkevného zboru v Sládkovičove 21. 1. 2013

Miesto stretnutia: Evanjelický a.v. chrám Boží

Téma stretnutia: Čo Boh od nás žiada

Micheáš 6, 6 – 8 „S čím mám predstúpiť pred Hospodina a skloniť sa pred Bohom výsosti? Mám predstúpiť pred Neho so zápalmi a s jednoročnými teľcami? Má Hospodin záľubu v tisícoch baranov a v desaťtisícoch potokov oleja? Mám dať svojho prvorodeného za svoj priestupok, plod svojho tela za svoj hriech? Hospodin ti oznámil, človeče, čo je dobré a čo žiada od teba: len zachovávať právo, milovať láskavosť a v pokore chodiť so svojím Bohom.“

Bratia a sestry vo viere.

Predstavte si, že ste v uzavretej miestnosti, kde nie je svetlo, kde je chlad a vy tam žijete už veľmi dlhý čas - v tejto jaskyni. Na konci celej tejto miestnosti sú veľké železné dvere. Po niekoľkých rokoch do tejto vašej jaskyne vstúpi Niekto, kto rozbije tie železné dvere a vás vyvedie von a privedie na zelenú lúku. Ale vy stále neviete otvoriť oči., lebo ten prúd svetla je silný a vy nie ste naň zvyknutý. Vtedy keď stojíte na zelenej lúke sa vám prihovorí Ježiš, ktorý rozbil železné dvere, a povie vám: otvor s voje oči a viď, čo si nevidel, pretože si tak dlhý čas žil v tme. A vy  zrazu vidíte Ježiša a seba samého a vidíte aj to, že ten váš život sa dá žiť aj inakšie. Vidíte tie hodnoty života, ktoré ste neboli schopní vidieť pre nedostatok svetla, pre hriech, pre tú jaskyňu, v ktorej ste taký dlhý čas žili.

Predtým to bolo tak, že chrámy neboli, boli synagógy a tam sa vyučovalo. Keď niekto chcel, aby mu bolo odpustené, musel zobrať zviera a dať ho kňazovi, musel cestovať až do Jeruzalema. Tam odovzdal kňazovi zviera a ten ho v chráme obetoval. Potom mu len prišiel povedať, že mu je odpustené. V dnešnom našom Biblickom texte je napísané, aby sme neprinášali viac dokonalé obete Pánu Bohu, že je už sýty týchto obetí. Nechce tie dokonalé teľce a barany. Chce len to jedno jediné, aby sme Mu dali svoje srdce. Obete už prestali, lebo Pán Ježiš priniesol dokonalú obeť za všetkých nás na kríži. Teraz je rad na nás a toto od nás žiada Boh – naše srdce. Prinesme Mu teda naše srdce. Chce našu lásku. Chce byť naším osobným Bohom, Pánom a Spasiteľom a chce mať s nami osobný vzťah. Je jedno či je niekto evanjelik alebo katolík, my všetci sme predovšetkým Jeho deti a obeť nášho Pána je platná pre všetkých. Dajme Mu svoje srdce. Amen

• Barnypok

eli6bM http://www.LnAJ7K8QS pkiStk3sLL0hQP6MO2wQ 8gO.com