Fénix, Kultúrna pamiatka roka 2012

14. novembra 2013 odovzdal minister kultúry Marek Maďarič v priestoroch Dvorany MK SR v Bratislave ceny v rámci VIII. ročníka súťaže Kultúrna pamiatka roka za obnovu a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky v roku 2012. Odborná porota vedená generálnou riaditeľkou Pamiatkového úradu SR Katarínou Kosovou rozhodla o udelení troch čestných uznaní a štyroch Fénixov.

Čestné uznania boli udelené:

• akademickému maliarovi Petrovi Gombošovi a akademickému sochárovi Jozefovi Porubovičovi za maliarske a sochárske reštaurovanie hlavnej a južnej lode s oratóriom a kaplnkou sv. Kríža v Dóme sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach
  • Vilme Žákovej za osobitný prínos v záchrane a obnove meštianskeho domu v Modre

Hlavné ceny v podobe bronzovej sochy Fénixa, odmeny vo výške 8300 eur a diplomov získali realizátori štyroch stavieb:

• Rád premonštrátov, Opátstvo Jasov za reštaurovanie južnej fasády kostola sv. Jána Krstiteľa
  • Rímskokatolícka farnosť Trnava za reštaurovanie organu, ktorý sa nachádza v Bazilike sv. Mikuláša
  • Rímskokatolícka farnosť Levoča za reštaurovanie nástenných malieb v presbytériu Kostola sv. Jakuba
  • Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Rimavské Brezovo za komplexné reštaurovanie stredovekého presbytéria v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.

Za Evanjelický cirkevný zbor v Rimavskom Brezove prevzali ocenenie z rúk ministra kultúry zborová farárka ThDr. Janka Miháliková a reštaurátori Mgr. art. Miroslav Janšto a Mgr. art. Rudolf Boroš. V príhovore pani farárka poďakovala Pánu Bohu, následne vyjadrila vďaku Ministerstvu kultúry SR ako aj skupine odborníkov, ktorí sa podieľali na obnove kultúrnej pamiatky.

Stredoveké nástenné maľby zo 14. storočia v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove sa začali reštaurovať v roku 2005. Reštaurátorské práce boli ukončené v decembri 2012. Celkový objem preinvestovaných financií bol 65 128 Eur. Brezovský chrám Boží je výnimočný nielen stredovekými nástennými maľbami, ale aj viacerými hnuteľnými kultúrnymi pamiatkami.

Mgr. Radim Pačmár, doktorand EBF UK

(viac fotiek vo fotogalérii)

• Jana Fördös

Gratulujem celému tímu, ktorý sa podieľal na náročnej práci. Sestre farárke prajem veľa ďalších skvelých nápadov a elánu do písania projektov. P.S: Pristane ti to na fotkách.
  • Janka M.

Pani farárka, ďakujeme veľmi pekne... aj za P.S.