ZVONICA V TURČIANSKOM PETRE

Dňa 12.2.1914 sa občania Svätého Petra (Turčianskeho Petra) rozhodli pre výstavbu evanjelickej zvonice, nakoľko tunajší rímskokatolícky kňaz BÁTOR? odmietol zvonenie pre evanjelikov na pohreboch. Vicišpán BENICKÝ (BENICZKÝ) na základe odporúčania Príbovského evanjelického farára Viliama (Wilhelma) KLIMU vydal súhlas na finančnú zbierku v Turčianskej stolice, určenú na výstavbu evanjelickej zvonice.

V obci Svätý Peter (Turčiansky Peter) sa nenašlo vhodné miesto na výstavbu zvonice, preto Pavel  MALLÝ (â 8.12.1857 Ë 28.4.1919) ponúkol na výstavbu zvonice svoju záhradu vedľa svojho domu.

Po zbierke evanjelických rodín a štedrých darcov v r.1914 začala firma HLAVAJ z Turčianskeho Svätého Martina (Martin) výstavbu zvonice. Niektoré murárske práce vykonával murársky majster Tom KOŠA. Zvonica už júli 1914 bola pokrytá pozinkovaným plechom. Výstavba zvonice spolu s dvoma zvonmi stála 1.405,59 korún.

Evanjelická zvonica je tehlová stavba, štvorcového pôdorysu (3.500 x 3.500 mm) s ihlanovou strechou, pokrytou pozinkovaným plechom a ukončenou železným krížom vysokým 1.200 mm. Zvonica je vysoká viac ako 12 metrov.

V dolnej časti zvonice sú drevené vstupné dvere a jedno okno. V hornej časti zvonice (poschodie) sú štyri zvukové otvory vysoké 1.400 mm umiestnené 4.200 mm od povrchu zeme. Do hornej časti zvonice sa ide po drevených schodoch s 13 drevenými schodmi. Dvere, okno a zvukové otvory sú  zakončené polkruhovým oblúkom.

V hornej časti zvonice je drevená zvonová stolica na dva zvony na ručný pohon.

Objednané dva zvony prišli do Svätého Petra dňa 23.4.1915 a dňa 5.5.1915. Zvony boli zavesené do zvonice pri malej pobožnosti dňa 5.5.1915.

Dňa 4.7.1915 (v piatu nedeľu po Svätej Trojici) boli zvony slávnostným spôsobom podľa cirkevných obradov vysvätené.

Na posviacke zvonov a zvonice boli prítomní kňazi Ladislav ZGÚTH novozvolený príbovský farár  a Otto ŠKROVINA farár z Turčianskeho Sv.Martina (Martina).

Krstný otec zvonov bol Dr.Ján VANOVIČ z Turčianskeho Sv.Martina (Martina)  a krstná mama Mária Lupták PARKOVA, rod.BELAN.

Posviacky zvonov a zvonice sa zúčastnilo asi 1.000 ľudí. Slávnosť sa konala v krásny slnečný deň nasledovne:

•-          zaspievali sa piesne číslo 769 a 314,

•-          kázal farár turčiansko sv.martinský, ktorý po kázni počas hlasu zvonov aj zvony vysvätil,

•-          príbovský farár spieval žalm.

Po skončení posviacky zvonice poďakoval zhromaždenému obecenstvu a všetkým milodarcom  Juraj KAZÁR.

V r.1926 obyvatelia Svätého Petra (Turčiansky Peter) odkúpili starý 173-kg zvon z Príboviec za 3.000,- korún. (27.6.1926 bola za zvon uhradená čiastka 2.200,- korún, zostatok bol odpustený, nakoľko obyvatelia Svätého Petra prispeli finančnou zbierkou na výstavbu nového kostolíka v Slovanoch). Tento zvon bol v Príbovciach zvesený z veže po nadobudnutí nových troch zvonov, nakoľko jeho tón neladil s novými zvonmi.

Starý zvon z Príboviec bol prevezený a zavesený do evanjelickej zvonice v Svätom Petre (Turčianskom Petre) dňa 8.7.1926. Zvon svojmu účelu oddal Július HEČKO, farár z Príboviec.

Od výstavby zvonice v r.1915 sa o zvonicu vzorne staral Pavol MALLÝ (ktorý v r.1914 umožnil na svojom pozemku, vedľa svojho domu, jej výstavbu). Pavol MALLÝ zároveň vykonával aj funkciu tzv. zvonára.   Peniaze, ktoré boli utŕžené za zvonenie ukladal na vkladnú knižku.

Po jeho smrti (r.1919) prevzal dobrovoľnú starostlivosť o zvonicu jeho syn Ján MALLÝ (â 10.6.1888 Ë 28.6.1971), rovnako ako aj jeho otec, peniaze za zvonenie pri pohreboch, alebo pri výročiach úmrtia utŕžených od obetavých darcov väčšinou po 100,- Kč ukladal na vkladnú knižku. Z týchto peňazí bola neskôr čiastočne financovaná aj oprava zvonice.

Po smrti Jána MALLÉHO (v r.1971) sa o zvonicu a o zvonenie starali jeho dcéry Anna ČUCHOROVÁ rod.MALLÁ (â 19.10.1919) a Želmíra MALLÁ (â 25.9.1925). O zvonicu sa vzorne a nezištne starajú aj dnes.

V r.2001 darovali darovacou zmluvou V1186/2001 pozemok na ktorej je zvonica postavená evanjelickej a.v. cirkvi v Príbovciach, napriek tomu sa o zvonicu neprestali ďalej starať.

Sestry Želmíra MALLÁ a Anna ČUCHOROVÁ  rod. MALLÁ sa o evanjelickú zvonicu v Turčianskom Petre starajú s láskou a z úcty k svojim predkom, ktorí ju podľa písomných správ za ťažkých podmienok postavili a udržiavali.