DESAŤ ROKOV SPEVOKOLU
V PRÍBOVCIACH
2000 - 2010

SPEVOKOL

Historické záznamy dokazujú, že spevokol v Evanjelickom cirkevnom zbore a.v. v Príbovciach nemá dlhú históriu. Viackrát a v rôznych rokoch bol spevokol založený, ale po krátkej dobe prestal fungovať. Podľa zachovaných údajov a zápisníc Turčianskeho seniorátu vieme o tom, že v r.1925 Viktor KRAUS, štátny učiteľ z Koštian nad Turcom zriadil cirkevný spevokol, ktorý spieval štvorhlasne v kostole a na pohreboch. Spevokol sa
spomína ešte v r.1928 a v r.1931 sa v zápisniciach spomína spevokol pod vedením Viktora KRAUSA, štátneho učiteľa s 24 členmi spevokolu a pod vedením Daniela SÁMELA, kantora-učiteľa z Príboviec s 36 členmi. Podľa zápisníc z Turčianskeho seniorátu v r.1930 Roľnícky dorast z Príboviec pod vedením Jozefa FACUNU vystúpil na Vianoce v kostole dvojhlasným spevom. Podľa zápisníc z konventov presbyterstva Evanjelickej cirkvi a.v. v Príbovciach spevokol pod vedením kantora-učiteľa Daniela SÁMELA spieval počas posviacky nového organa v Príbovciach v r.1935. Spevokol pôsobil aj v r.1939 až 1949 v rámci „Sväzu evanjelickej mládeže“ – SEM. Všetky spevokoly zrejme zanikli, pretože podľa zápisnice z konventu z 26.2.1950 vyplýva, že Ján BIELIK z Koštian navrhuje, aby sa pri cirkevnom zbore založil spevokol, ktorý by účinkoval pri cirkevných slávnostiach. V r.1956 Ján MICHALEC, dlhoročný kantor založil spevokol zložený zo 7 mužov a 9 žien. Aj tento spevokol zanikol, v r.1962 už neexistoval. Počas pôsobenia Mgr. Ľudovíta HROBOŇA, vo funkcii zborového farára v Evanjelickom cirkevnom zbore v Príbovciach došlo po dlhej odmlke k znovuobnoveniu činnosti spevokolu v cirkevnom zbore. Po presťahovaní kantorky Mgr. Milady SOPOLIGOVEJ v r.2000 (kantorka zboru od r.1998) do Príboviec, začalo sa stretávať trinásť žien, ktoré neboli dovtedy nijako organizované, a začali nacvičovať prvú pieseň na spoločné vystúpenie.

SPEVOKOL DOSPELÝCH

Po viacerých pokusoch sa teda podarilo realizovať myšlienku založenia zborového spevokolu – spevokolu dospelých, ktorý dňa 28.8.2000 (posledná augustová nedeľa) vystúpil počas služieb Božích v kostole v Príbovciach so svojim programom. Spevokol bol zložený zo skupinky žien, ktoré spievali na pohreboch a iných rôznych príležitostiach. Neskôr sa k tejto skupinke pridali aj ďalšie členky cirkevného zboru a dnes je spevokol trvalou hodnotou cirkevného zboru. „I LOVE TO SING“ To nie je len veta, ktorá v preklade znie „rada spievam“, ale túto vetu na predspievanie v tóninách používajú aj členky spevokolu v Príbovciach, ktoré od svojho založenia pod vedením kantorky Mgr. Milady SOPOLIGOVEJ začali so strachom s nácvikom prvých piesní. Obsadenie žiadneho zboru nie je stále, tak to je aj v Príbovciach. Spevokol od svojho vzniku prešiel zmenami v obsadení. Osobitným problémom sú najmä mužské hlasy, ktoré napriek úsiliu pri získaní nových členov stále chýbajú.

Členmi spevokolu dospelých sú:

Príbovce:
Milada SOPOLIGOVÁ (Soprán, Alt)
Zuzana SZABÓOVÁ (Alt)
Hanka ZÁBORSKÁ (Soprán)
Ľudmila PLEŠKOVÁ (Alt)
Ľudovít HROBOŇ (Bas)
Mária HROBOŇOVÁ (Soprán, Alt)
Benice:
Albína ČIEFOVÁ (Soprán)
Košťany nad Turcom:
Ján KLAIN (Bas)
Anna SPORKOVÁ (Soprán)
Trnovo:
Vladimír BUŠFY (Bas)

Rady spevokolu opustili členky a členovia spevokolu zo zdravotných dôvodov, presťahovali sa alebo pre nedostatok voľného času, ktorý je nevyhnutne potrebný pre nácvik nových piesni, alebo prešli do spevokolu mládeže, ktorý sa zúčastňuje niektorých spoločných vystúpení so spevokolom. Spevokol dospelých sa stretáva vždy v utorok o 16.15 hod. v zborovej sieni v starej evanjelickej škole v Príbovciach. Členky spevokolu sa neobmedzujú len na nácvik piesní a zborový spev, ale aktívne sa zapájajú do života cirkevného zboru.

REPERTOÁR SPEVOKOLU DOSPELÝCH

Od svojho vzniku (r.2000) spevokol dospelých pravidelne nacvičoval a neustále rozširoval svoj repertoár a zároveň zvyšoval aj jeho kvalitu. Prvé nacvičené piesne boli jednoduchšie, postupne sa úroveň a náročnosť piesní zvyšovala. Spevokol aj počas služieb Božích učí ostatných členov cirkevného zboru nové piesne. Vďaka tejto aktivite spevokolu vznikol popri zaužívanému spevníku aj zborový spevníček s novými piesňami, ktoré sa spievajú počas služieb Božích. V súčasnej dobe (24.10.2010) má spevokol dospelých naštudovaných množstvo piesní, ktoré má zaradené vo svojom repertoári. Repertoár príbovského spevokolu obsahuje 99 piesní.

FINANCOVANIE A CHOD SPEVOKOLU

Byť členkou-členom cirkevného spevokolu vyžaduje množstvo času, obetavosť a veľkú ochotu k pravidelným nácvikom a neodmysliteľne aj láska k spevu. Krásna pieseň má chytať človeka za srdce a má ho hriať na duši. Od prvej piesne prezentovanej spevokolom, sa spevokol stretáva s uznaním počas svojich vystúpení v rámci služieb Božích v rámci vlastného cirkevného zboru v Príbovciach, ale aj počas množstva hudobných vystúpení, koncertných zájazdov a vystúpení pri rôznych spoločenských podujatiach, ktoré už príbovský spevokol uskutočnil. Je preto potrebné byť vďačný všetkým, ktorí na túto službu obetujú svoj voľný čas, námahu a aj nemalé finančné prostriedky a tak napomáhajú obohacovať a zdokonaľovať úroveň našich služieb Božích a iných spoločenských príležitostí. Je potrebné spomenúť a zdôrazniť, že príbovský spevokol je financovaný samotnými členmi spevokolu alebo z milodarov, ktoré boli poukázané na spevokol. Členky si hradia všetky výdaje spojené s účinkovaním v spevokole, od cestovného na všetky podujatia, až po jednotné oblečenie. Cirkevný zbor v Príbovciach zabezpečuje priestory na nácvik, vybavenie technickým, notovým materiálom a administratívne úkony spojené s organizáciou a chodomspevokolu. © FLASH

VÝZVA

Aj touto cestou chceme pozvať medzi nás všetkých, ktorí radi spievajú a chcú aj týmto darom slúžiť nášmu Pánovi. Poďte medzi nás.

Mgr.Milada SOPOLIGOVÁ
kantorka zboru