História

Pred 190 rokmi, roku 1823, sa v našom meste malý evanjelický cirkevný zbor rozhodol, že končí svoju existenciu ako fília šamorínskeho evanjelického cirkevného zboru. Po dvojročnej príprave bol vyhotovený plán kostola v neorománskom slohu. Oduševnený dunajskostredský zbor, ktorý mal vtedy v meste 130 a na okolí 120 členov, začal v roku 1863 s výstavbou kostola. Vysviacka sa konala v roku 1883, 23. septembra, v rámci 16. potrojičnej nedele.

Stadrucker Gyula dal v roku 1933 namiesto oltára zhotoveného z dreva, vyhotoviť dodnes stojaci oltár v novoklasicistickom štýle. Na jeho príhovor sa postavila aj chýbajúca veža kostola. Vysvätili ju 30. apríla 1939. Najväčší zvon „G“, 558 kg, má nápis: „Tento zvon venovalo Evanjelickému a. v. zboru presbyterstvo roku 1938. Sláva na výsostiach Bohu. Keď Boh s nami, kto proti nám!“. Stredný „A“, 378kg, tento zvon bol zakúpený zo zbierky roku 1938, má nápis: „Poďte ku mne všetci, bdejte a modlite sa!“. Najmenší „C“, 233 kg, bol venovaný kostolu Pálom Kosztrom, má nápis: „Pane zostaň s nami!“, tento musel byť odovzdaný na vojnové ciele.

Náš cirkevný zbor má najmenej dve zvláštnosti.

* 1. Spolu s matkocirkvou Dunajská Streda ho tvorí 85 diasporálnych obcí.

* 2. jazyková zmiešanosť cirkevníkov súviaca s demografickou situáciou v regióne Žitného ostrova.

Mesto Dunajská Streda tvorí 85% obyvateľov maďarskej národnosti. Taktiež všetky fílie sú národnostne zmiešané. Tieto špecifiká sú výzvou pre aktivity vedúce k upevňovaniu zboru nielen na cirkevnej ale i národnej úrovni. Vďaka Bohu si v našom cirkevnom zbore užívame nekonfliktnosť a kreativitu slovenských i maďarských cirkevníkov. Snažíme sa vnímať cirkev ako miesto jednoty a rešpektu. Naša geografická poloha nám ponúka aj kontakty s cirkevnými zbormi v Maďarsku.

190 évvel ezelőtt, 1823- ban a városunkban élő evangélikus közösség elhatározta, hogy a Somorjai Evangélikus Egyházközség filiájaként önálló gyülekezetet alapít. Két éves, gondos előkészítés után, elkészült egy stilizált, neoromán stílusú teremtemplom tervrajza. A lelkes, akkor 130 helybéli és 120 környékbeli tagot számláló kis gyülekezet 1863- ban hozzálátott a templom építéshez. A templom felszentelése 1883 szeptember 23.- án a Szentháromság ünnepét követő 16. vasárnapon került sor.

Stadrucker Gyula felépítette a ma is meglévő, újklasszicista stílusú oltárt. Az ő kezdeményezésére épült fel templomunk még mindig hiányzó tornya is. 1939 április 30.- án pedig ünnepélyesen felavatták. A legnagyobb harang „G“, 558 kg súlyú. Felirata: „Ezt a harangot a dunaszerdahelyi ág.h.ev. egyháznak a presbiterium tagjai adományozták, 1938. Dicsőség a magasságos mennykben az Istennek. Ha az Isten velünk, kicsoda ellenünk?“ A középső „A“, 378 kg súlyú felirata: „Ezt a harangot a dunaszerdahelyi ág.h.ev. egyház közadakozásbol szerezte, 1938. Jőjjetek én hozzám mindnyájan! Vigyázzatok és imádkozzatok!“. A kis harang „C“, 233 kg súlyú felirata: „Ezt a harangot a dunaszerdahelyi ág.h.ev. egyháznak adományozta Kosztra Pál...Uram, maradj velünk!“ Ezt a harangot hadicélokra elkobozták.